Ceza Mahkemesi Hâkimlerine ve Cumhuriyet Savcılarına Yönelik Kadınların İnsan Hakları Semineri-I, 3-6 Haziran 2008

Ceza Mahkemesi Hâkimlerine ve Cumhuriyet Savcılarına Yönelik Kadınların İnsan Hakları Semineri-I, 3-6 Haziran 2008

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, İsveç’te, Lund Üniversitesi’ne bağlı Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü (RWI) ile işbirliği içinde İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) desteğiyle yürüttüğü “Türkiye’de Kadınların İnsan Haklarına Saygının Güçlendirilmesi” projesi kapsamında ceza mahkemesi hâkimlerine ve Cumhuriyet savcılarına yönelik “Kadınların İnsan Hakları” başlıklı birinci seminer 3-6 Haziran 2008 tarihleri arasında Antalya Dedeman Hotel’in konferans salonunda düzenlendi.

Dört gün süren çalışmaya Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görev yapmakta olan 11 ceza mahkemesi hâkimi ve 12 Cumhuriyet savcısı katıldı. 

Seminere Birleşmiş Milletler’de Siyasi ve Hukuki Danışman olarak görev yapan CEDAW Komitesi eski üyesi Miriam Estrada Castillo, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bertil Emrah Oder, Kocaeli Üniversitesi Ruhsal Travma ve Afet Çalışmaları Merkezi’nden Doç. Dr. Ufuk Sezgin, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadriye Bakırcı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Asuman Aytekin İnceoğlu ve Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Kasım İlimoğlu konuşmacı olarak katıldılar. 

Proje kapsamında düzenlenen diğer seminerlerle ilgili bilgilere ulaşmak için tıklayınız. 

Avukatlara Yönelik 1. Seminer 

Avukatlara Yönelik 2. Seminer 

Avukatlara Yönelik 3. Seminer 

Avukatlara Yönelik 4. Seminer 

STK'lara Yönelik 1. Seminer 

Aile Mahkemesi Hâkimlerine ve Cumhuriyet Savcılarına Yönelik 1. Seminer 

Kadına Karşı Şiddet Konulu Yuvarlak Masa Toplantısı-I 

Aile Mahkemesi Hâkimlerine ve Cumhuriyet Savcılarına Yönelik 2. Seminer

İlgili Proje

Türkiye’de Kadınların İnsan Haklarına Saygının Güçlendirilmesi Projesi (Kasım 2005-Aralık 2010)