Bilgi'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu - VII, 7-13 Temmuz 2021

Bilgi'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu - VII, 7-13 Temmuz 2021

BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu için başvuru süresi dolmuştur. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi bu yıl yedincisini düzenleyeceği “BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu” için başvuruları kabul etmeye başladı. 7-13 Temmuz 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek olan İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu, Türkiye’deki üniversitelerin 2020-2021 bahar döneminde 4. sınıfta okumakta olan ve 2021-2022 güz döneminde 3. veya 4. sınıfta  okuyacak olan hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik olacak.

Yaz Okulu geçen senelerde olduğu gibi, gerek dünya gerek Türkiye için önem arz eden insan hakları meseleleri ile ilgili olarak katılımcıların bilgi düzeylerini artırmayı amaçlıyor. Yaz Okulu insan hakları üzerine çalışan veya çalışmak isteyen, dünyadaki ve Türkiye’deki sorun ve konuları insan hakları perspektifinden değerlendiren, insan hakları ile ilgili konulardan biri veya birkaçı ile ilgili kendini geliştirmeye ve araştırmaya istekli hukuk fakültesi  öğrencilerini hedef alıyor. 

İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulunda ele alınacak konular:

  • Anayasada temel hak ve özgürlükler
  • Çocuk hakları
  • İfade özgürlüğü ve internet
  • İş dünyası ve insan hakları
  • Toplumsal cinsiyet
  • Kadının insan hakları ve kadına karşı şiddet
  • CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi
  • Üniversitelerde cinsel taciz
  • LGBTİ+ hakları
  • İstanbul Sözleşmesi ile ilgili gelişmeler ve kadın hakları

Öğretim kadrosu 

Yaz Okulunun öğretim kadrosu İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve insan hakları alanında çalışan akademisyenler ve uygulayıcılardan oluşuyor. 

Yöntem

Yaz Okulu programı kapsamında öğretim kadrosu tarafından yapılacak sunumlarda mevcut insan hakları meselelerinin tartışmaya açılması sağlanacak ve katılımcılara edindikleri bilginin nasıl hayata geçirileceğine dair ipuçları verilecek.

Kimler başvurabilir?

Yaz Okuluna 2020-2021 bahar döneminde 4. sınıfta okumakta olan ve 2021-2022 güz döneminde 3. veya 4. sınıfta okuyacak olan Türkiye’deki hukuk fakültelerinin öğrencileri başvurabilir. Program yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurularına açık değildir.

Başvuru nasıl yapılmalı?

İlgilenen adayların doldurulmuş başvuru formunu ve öğrenci transkriptini (resmi not dökümü) seda.peker@bilgi.edu.tr adresine en geç 9 Haziran 2021, Çarşamba günü saat 18:00'e kadar göndermiş olmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonraki başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvurunun nasıl gönderileceğine dair ayrıntıları başvuru formunun ilk sayfasında bulabilirsiniz. Başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayın.

Başvuruların değerlendirilmesi

BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu kontenjanı 30 kişi ile sınırlıdır. Yaz Okulu, sadece başvurusunu yapmış ve değerlendirmesi olumlu sonuçlanmış kişilerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek, dışarıdan katılımcı kabul edilmeyecektir.

Katılımcılardan beklentiler

Başvurusu kabul edilen katılımcıların Yaz Okulundaki tüm oturumlara katılması, oturumlarda aktif katkı sunması, gerekli okuma ve araştırmaları yapması beklenmektedir.

Katılım belgesi

Program sonunda Yaz Okulunun tüm oturumlarına katılmış olan öğrencilere katılım belgesi sunulacaktır.

Masraflar

Yaz Okuluna katılım ücretsizdir.

Tarih ve online program

Yaz Okulu, 7-13 Temmuz 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecektir. 10 Temmuz Cumartesi ve 11 Temmuz Pazar günleri ders yapılmayacaktır.

► Yaz Okulu afişi

► Başvuru formu 

► 7-11 Eylül 2015 tarihlerinde birincisi düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 18-22 Temmuz 2016 tarihlerinde ikincisi düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 17-25 Temmuz 2017 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 16-24 Temmuz 2018 tarihlerinde dördüncüsü düzenlenen Bilgi’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 16-24 Temmuz 2019 tarihlerinde beşincisi düzenlenen Bilgi’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

13-22 Temmuz 2020 tarihlerinde altıncısı düzenlenen Bilgi’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

 

BİLGİ'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu ile ilgili sorularınız için Seda Peker (e posta: seda.peker@bilgi.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi

26 Mayıs 2021