Bilgi'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu - VI, 13-22 Temmuz 2020

Bilgi'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu - VI, 13-22 Temmuz 2020

BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu için başvuru süresi dolmuştur. Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi bu yıl altıncısını düzenleyeceği “BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu” için başvuruları kabul etmeye başladı. 13-22 Temmuz 2020 tarihleri arasında on-line olarak gerçekleştirilecek olan İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu, Türkiye’deki üniversitelerin  2019-2020 bahar döneminde 4. sınıfta okumakta olan ve 2020-2021 güz döneminde 3. veya 4. sınıfta okuyacak olan hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik olacak.

Yaz Okulu geçen senelerde olduğu gibi, gerek dünya gerek Türkiye için önem arz eden insan hakları meseleleri ile ilgili olarak katılımcıların bilgi düzeylerini artırmayı amaçlıyor. Yaz Okulu insan hakları üzerine çalışan veya çalışmak isteyen, dünyadaki ve Türkiye’deki sorun ve konuları insan hakları perspektifinden değerlendiren, insan hakları ile ilgili konulardan biri veya birkaçı ile ilgili kendini geliştirmeye ve araştırmaya istekli hukuk fakültesi  öğrencilerini hedef alıyor. 

İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulunda ele alınacak konular:

  • Covid-19 salgını ve insan hakları
  • Çocuk hakları
  • Ekoloji, insan dışı canlılar ve haklar
  • Eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı
  • İfade özgürlüğü ve internet
  • İnsan hakkı olarak çalışma hakkı
  • İş dünyası ve insan hakları
  • Kadının insan hakları ve kadına karşı şiddet
  • Mülteci hakları
  • Yerel yönetimler ve insan hakları

 

Öğretim kadrosu 

Yaz Okulunun öğretim kadrosu İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve insan hakları alanında çalışan akademisyenler ve uygulayıcılardan oluşuyor. 

Yöntem

Yaz Okulu programı kapsamında öğretim kadrosu tarafından yapılacak sunumlarda mevcut insan hakları meselelerinin tartışmaya açılması sağlanacak ve katılımcılara edindikleri bilginin nasıl hayata geçirileceğine dair ipuçları verilecek.

Kimler başvurabilir?

Yaz Okuluna 2019-2020 bahar döneminde 4. sınıfta okumakta olan ve 2020-2021 güz döneminde 3. veya 4. sınıfta okuyacak olan Türkiye’deki hukuk fakültelerinin öğrencileri başvurabilir. Program yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurularına açık değildir.

Başvuru nasıl yapılmalı?

İlgilenen adayların doldurulmuş başvuru formunu ve öğrenci transkriptini (resmi not dökümü) seda.peker@bilgi.edu.tr adresine en geç 15 Haziran 2020, Pazartesi günü saat 18:00'e kadar göndermiş olmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonraki başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvurunun nasıl gönderileceğine dair ayrıntıları başvuru formunun ilk sayfasında bulabilirsiniz. Başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayın.

Başvuruların değerlendirilmesi

BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu kontenjanı 30 kişi ile sınırlıdır. Yaz Okulu, sadece başvurusunu yapmış ve değerlendirmesi olumlu sonuçlanmış kişilerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek, dışarıdan katılımcı kabul edilmeyecektir.

Katılımcılardan beklentiler

Başvurusu kabul edilen katılımcıların Yaz Okulundaki tüm oturumlara katılması, oturumlarda aktif katkı sunması, gerekli okuma ve araştırmaları yapması beklenmektedir.

Katılım belgesi

Program sonunda Yaz Okulunun tüm oturumlarına katılmış olan öğrencilere katılım belgesi sunulacaktır.

Masraflar

Yaz Okuluna katılım ücretsizdir.

Tarih ve on-line program

Yaz Okulu, 13-22 Temmuz 2020 tarihleri arasında on-line olarak gerçekleştirilecektir. 15 Temmuz Çarşamba günü resmi tatil olması sebebiyle ve 18 Temmuz Cumartesi ve 19 Temmuz Pazar günleri ders yapılmayacaktır.

 

► Yaz Okulu afişi

► Başvuru formu 

► 7-11 Eylül 2015 tarihlerinde birincisi düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 18-22 Temmuz 2016 tarihlerinde ikincisi düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 17-25 Temmuz 2017 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenen BİLGİ’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 16-24 Temmuz 2018 tarihlerinde dördüncüsü düzenlenen Bilgi’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

► 16-24 Temmuz 2019 tarihlerinde beşincisi düzenlenen Bilgi’de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu

 

BİLGİ'de İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu ile ilgili sorularınız için Seda Peker (e-posta: seda.peker@bilgi.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

02.06.2020